EXPLOREMY LIBRARY
searchclose
shopping_cart_outlined
exit_to_app
category_outlined / Women's Lifestyle
femina Denmarkfemina Denmark

femina Denmark

Uge 37 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read Morekeyboard_arrow_down
BUY ISSUE
$6.66(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$172.93(Incl. tax)
52 Issues

IN THIS ISSUE

access_time1 min.
femina denmark

Chefredaktør (ansvarsh.) Camilla Kjems, camilla.kjems@femina.dk Redaktionschef Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Stylingredaktør Christine Sonne-Schmidt, christine.sonne-schmidt@femina.dk Modeassistent Cecilie Rolvung, cecilie.rolvung@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligfagredaktør Ulla Johanne Johansson, ulla.johansson@aller.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Iben Rouw, iben.rouw@femina.dk Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Josefine Gammelgaard, josefine.gammelgaard@femina.dk Michelle Løvstrup Thejls, michelle.lovstrup.thejls@femina.dk Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Trine Frydshøj Hedegaard, trine.frydshoj.hedegaard@aller.com Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Digitalchef Emilie Dahm Reimar, emilie.dahm@femina.dk Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Social media manager Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com (barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com (barselsvikar) Digitalassistenter Helle Rosenkrantz, helle.rosenkrantz@femina.dk Emma Rostgaard Jakobsen, emma.jakobsen@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

access_time2 min.
bliver man lykkelig af at hive en rødbede op af jorden?

”Vi behøver faktisk ikke rejse så langt for at møde vild natur, dykke med hajer eller vandre på pilgrimsruter. Vi har det hele lige her!" Lykken ved at se noget gro ... De af jer, der er vokset op på landet eller i provinsen (inden iPads og mobiltelefon blev opfundet) ved, hvad jeg taler om. Glæden ved at følge forårets spiren, sætte tænderne i de første jordbær, plukke den første rabarberstængel og dyppe den i sukkerskålen, grave de i påsken plantede kartofler op og slukke sin tørst i hyldeblomst-saften, man selv har været ude at plukke. Naturen er kilde til uendelige glæder - og det kommer gang på gang bag på mig, hvor tilfredsstillende det kan føles at hive sin egen 100 procent hjemmedyrkede rødbede op af jorden. Hvor mirakuløst det…

access_time2 min.
min fornemmelse for efterår

KLAR TIL EN CYKELTUR Dybgrøn vatteret jakke med slids i siden fra Zoey i str. XS– XL, 1199 kr. LAKKET TIL CND har her i september lanceret fem nye farver under overskriften Treasured Moments, her Secret Diary, 15 ml., 125 kr. VAMSET HYGGE Min lejlighed er gammel – smuk, men lidt kold efterår og vinter, så denne strik er perfekt til de kolde måneder i sofaen. Multistribet strik fra Noa Noa i str. 34 – 46, 1.000 kr. HJERNEMAD Jeg er ikke god til at følge bestemte kostretninger, da jeg kan lide det meste. Men antiinflammatorisk mad passer godt til min krop, så jeg prøver gerne at skrue det i den retning, og hvis jeg samtidig kan forkæle min hjerne, kan det da være et forsøg værd. Velsmurt Hjerne af Martin Kreutzer og Simon Weisdorf er netop…

access_time17 min.
der er jo ikke så mange af mine bøger, der slutter sådan lykkeligt

MØD Dorrit Willumsen, 79 år og forfatter. Har blandt mange priser fået Nordisk Råds Litteraturpris for ”Bang” og De Gyldne Laurbær for ”Marie”. Har været på Statens Kunstfonds livsvarige ydelse siden 1980. FORDI Dorrit har skrevet ”Løg trækker tårer”, en syret og vild roman om en kvinde, der slår hovedet og gemmer sig i et skunk-skab i en fremmed mands lejlighed. VI TALER OM Hvordan man finder ud af at være menneske med alt, hvad det indebærer. En lille, fin dukke i rød kjole åbner døren. Dorrit Willumsen er 152 cm høj. Det er 30 år siden, vi mødtes sidst. 30 år? At jeg kan huske mødet – nyudsprunget journalist mødte sit forfatter idol – er intet under, men Dorrit husker det også. Dorrit er en af landets fremmeste forfattere, men interviews har aldrig stået øverst…

access_time4 min.
kultur

Et barn skifter hænder FILM En stilfærdig fransk film, der sætter ansigter på de mennesker, det bureaukrati og alle de følelser, der er forbundet med (bort)adoption af et barn. Lyder det kedeligt? Det er det på ingen måde. Jeanne Herrys 'I trygge hænder' er et indfølt, tankevækkende, til tider både morsomt og tragisk indblik i en verden, der som oftest kun bliver beskrevet udefra. Der er masser af kærlighed og håb i 'I trygge hænder', uden at det på noget tidspunkt bliver sukkersødt. Heldigvis. Der er en grundlæggende smerte i historien om lille Theo, hvis unge mor allerede fra fødslen ved, at hun ikke kan tage sig af ham og derfor giver ham væk til adoption. Heldigvis møder han mennesker, der åbner deres hjerter og kæmper for den lille gut. Som…

access_time5 min.
forelsket i lyserød

”Min kæreste er ret cool med den lyserøde farve og har selv helt frivilligt malet væggene.” HVEM Maria Kaas, 37 år, pædagog og blogger på mariakaas. com og Instagram-profilen @makaas, Marias kæreste, Dennis, 45 år, samt børnene, William og Otto. HVAD Lejlighed på 100 m². HVOR Aarhus. På den hjemmebyggede bænk ved spisebordet ligger puder med forskellige print. Væggene er henholdsvis lyserøde og lyseblå. Og på spisebordet står vaser, stager og kander i forskellige materialer, farver og udtryk. Men Maria har formået at skabe en sammenhæng i de mange sammensatte udtryk. Selv om hjemmet er farverigt, dominerer den feminine lyserøde, og dét skaber ro. – Jeg har en særlig svaghed for lyserød. Jeg ved faktisk ikke helt, hvad der er med den farve. Jeg synes bare, at den er lækker, og så kan man jo ikke kigge nogen…

help