EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
 / Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark

Uge 4 2020

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.59(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$171.05(Incl. tax)
52 Issues

IN THIS ISSUE

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.com Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@aller.com Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@aller.com Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@aller.com Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@aller.com Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@aller.com Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@aller.com Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@aller.com Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com (barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com (barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Nikolaj Thonbo, nikolaj.thonbo@aller.com…

2 min.
er min alder et minus?

Jeg er lige blevet 51 år. Jeg føler mig frisk, mentalt stærk, ret klog og slet ikke færdig med at erobre livet. Hvorfor skulle jeg da også føle andet, tænker du måske. Og umiddelbart vil jeg give dig ret. Men der er altså nogle kvinder, som føler, at fødselsdagene kommer med en værdinedsættelse. Spørgsmålet er, om det er en personlig følelse eller en del af den generelle opfattelse i samfundet. Jeg tror desværre, at det nok er begge dele. ”Vi skal holde op med at måle vores værdi i, hvor attraktive andre finder os.” For selv om jeg ikke føler, at min alder er et minus, så oplever flere af mine kolleger her på redaktionen det i større eller mindre grad. Blandt andet min kloge, sjove og fantastisk dygtige kollega Tine Bendixen, som jeg har…

1 min.
følelsen af januar

GODT MATCH Den smukke farve gør denne kjole til min drømmekjole lige nu. Ganni, 2.599 kr. PISTACIETOP Acne Studios, 900 kr. VARMT UNDERLAG Arket, 590 kr. FRISK PUST Jeg vil gemme mine klassiske denimfarvede jeans lidt væk og erstatte dem med disse koboltblå indimellem. Rodebjer, 2.295 kr. PISTACIEBUND Sko kan man ikke få for mange af, og da farven er så unik, bliver det bestemt en yndlings. Vagabond, 799 kr. ANKELKÆDE Jeg har altid syntes, der var noget elegant over en kæde på anklen. Det skal ikke stoppe mig, bare fordi det er koldt. Anni Lu, 500 kr. CHOKOLADE Hvisk, 699 kr. HVERDAGSCHIK Den feminine bluse skal mikses med jeans og sneakers. Perfekt til at give hverdagen lidt ekstra. Britt Sisseck, 1.775 kr. EKSTRA LANGE Jeg vil undgå følelsen af kold luft, som siver ind ved ærmerne, når man cykler, ved at købe handsker med lidt længde.…

13 min.
ekstra bladets tidligere chefredaktør karen bro, 55: kvinderne frem på scenen

Karen Bro havde egentlig altid betragtet sig selv som ”en af drengene” på de journalistiske arbejdspladser, hun har haft gennem de seneste 30 år. Når nogen påpegede en kønslig ubalance, fejede hun dem af med, at det da kunne være ligegyldigt. Det var der ingen grund til at snakke om. Fordi hun ikke ville være underhund. Fordi hun nægtede at gå ind på præmissen om, at der er ting, man ikke kan, bare fordi man er kvinde. Så da en ældre kvindelig kollega en dag kom hen til Karen og spurgte, hvorfor det altid var mænd, der skrev om et specifikt emne, fik hun samme svar: So what, om det var en mand eller en kvinde, der skrev artiklen. Men kollegaen gav sig ikke. Hun sagde: – Ved du hvad, Karen.…

6 min.
kultur

Er vi på vej mod verdens ende? STREAMING Nutidig miljøbekymring møder oldgamle, overnaturlige folkesagn i den nye norske Netflix-serie ”Ragnarok”, der er skrevet og skabt af danske Adam Price. ”Ragnarok” er et moderne ungdomsdrama, inspireret af de nordiske myter. Historien foregår i den fiktive by Edda, der lider under voldsomme klimaforandringer: Vintrene bliver varmere, regnen kraftigere, og polerne smelter. Er verdens ende, også kendt som Ragnarok, på vej? Heldigvis for Edda – og verden – er indbyggerne i den lille by ikke alle sammen helt almindelige. Men kan deres kræfter hamle op mod naturens? Et hold unge norske stortalenter, blandt andre David Stakston og Herman Tømmeraas, kendt fra ”Skam”, spiller hovedrollerne. ”Ragnarok” får premiere på Netflix 31.1. Der er i alt seks afsnit. LOUISE FØLELSESFORVIRRING BOG Hvad ønsker vi os egentlig af hinanden i de…

5 min.
lidt men godt i fiskerhuset

Da kunstner Nasta Lock og hendes familie faldt for fiskerhuset på 110 kvadratmeter i den hyggelige fiskerby Gilleleje, betød det et farvel til mange ting og møbler, for pludselig havde de 140 færre kvadratmeter at brede sig på. Det var dog ikke så svært, som det lyder. Nasta, Nicolaj og datteren Leica opdagede hurtigt, hvor lidt de i virkeligheden havde brug for. De har stadig nok personlige ting til, at hjemmet føles hyggeligt. Samtidig er det gået op for dem, at jo mindre plads de har at brede sig på, jo større er deres behov for enkelhed. – Måske søgte vi i virkeligheden bare lidt enkelhed i livet. Det er i hvert fald superfedt at prøve at bo med færre ting, fortæller Nasta, som har indrettet det gamle hus med masser af…