EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 47 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com(barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com(barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

2 min.
er kvinder bange for at sige deres mening?

”Det er jo ikke en skam ikke at dukke op til festen, hvis man ikke er inviteret” For nylig hørte jeg i ”Bagklog” på P1 værten Esben Kjær sige noget i retningen af, at ”kvinder er bange for at stille sig op og sige deres mening. De takker ofte nej til at komme med i programmet.” Den lørdag formiddag var det faktisk en kvinde, der så tilbage på ugens begivenheder i bagklogskabens klare lys, nemlig forfatter Leonora Christina Skov – så heldigvis siger kvinder ikke altid nej. Men spørgsmålet er, om de siger nej eller bare ikke bliver spurgt. For på ”Deadline” på DR2 havde de nemlig samme problem: De blev kritiseret for at have for få kvindelige gæster i studiet, og svaret var, at de skam spurgte lige så mange…

1 min.
klar til fest

LÆNKER H&M, 179 kr. GLIMMERMUS En pailletnederdel kan redde dig fra enhver fest-tøjkrise. Jeg vil mikse med en hvid T-shirt for at tone den ned eller med en enkel silketop og blazer til finere brug. H&M, 349 kr. SMOKING Cos, 590 kr. PINK LADY Envii, 500 kr. SATIN-DRØM Det lækreste fede satin, hvor det er muligt at bruge kjolen med sløjfen bagpå eller foran. Custommade, 1.899 kr. HERRE-FEST Jeg er vild med et elegant sort suit og en smokingskjorte med høje stiletter, når jeg skal til stor fest eller nytår. & Other Stories, 1.390 kr. & Other Stories, 795 kr. GULDSKO De smukke åbne stiletter passer perfekt til et mørkt suit, så looket ikke bliver for tungt. A Pair, 2.199 kr. HYGGE Ganni, 249 kr. DAGEN DERPÅ Jeg vil hygge rundt i den blødeste py-kjole hele dagen efter en god fest. Lulu's Drawer, 600 kr.…

19 min.
jeg har altså siddet og tudet i radioen!

Og sådan kan et interview begynde så fuld- stændig anderledes, end man havde forventet. ”Det var bare et kæmpe antiklimaks at være i alt det rigtige, aldrig at have været i bedre form – og så bare være ét stort smadder indvendig” Halvandet minut inde i samtalen græder Ditte Okman. Hendes nye bog ”#tyndogrig – Det, jeg taler om” er ellers en festlig omgang skarpe debatindlæg om livet i kvindeland med udgangspunkt i Dittes eget – og hun stikker verbale lussinger både til sig selv og andre – men da hun skal forklare, hvordan hun fik idéen, knækker stemmen. Livet kan jo godt være noget lort, selv om det ligner lagkage. – #tyndogrig var faktisk et hashtag, jeg fandt på, da min bror Kim døde i april 2017 – 46 år gammel.…

2 min.
hver dags øje blikke

Sæt en feminin bluse sammen med sneakers for et mere afslappet og hverdagsvenligt udtryk. En ternet frakke er anderledes, men samtidig klassisk og tidløs. Det rigtige smykke kan gøre en hvid T-shirt helt speciel og skabe et look, der skiller sig ud. Vær ikke bange for at mikse de hvide nuancer, det skaber et stilsikkert og afdæmpet udtryk. Den rigtige kjole behøver ikke så meget andet og bærer fint et outfit alene. Vesten er uundgåelig i efteråret og vinteren og med god grund, den giver dit outfit en ekstra dimension på en nem og fin måde. Brug din skjorte med en enkelt knap lukket og en farvet T-shirt under for et mindre traditionelt, men stadig klassisk udtryk. Hør er en af de skønneste kvaliteter, det er holdbart, og det må…

3 min.
59 skinnende køb sæsonens smukke smykker

Chunky og gyldent Guld er altid lækkert, brug det som enkle kæder om hals eller håndled, eller tag flere på, begge dele er smukt. Ørehængere Organiske former ses på mange fine øreringe, der er tydeligt inspireret af naturen. Venstre arm: Ring fra Golder, 150 kr. Ur fra Triwa, 1.495 kr. Blåt/rødt flettet armbånd fra Line & Jo, 575 kr. Mini-perle-armbånd fra Golder, 150 kr. Guld-armbånd fra Miss Cantik, 200 kr. Guldarmbånd med streger fra Miss Cantik, 300 kr. Armbånd med lyse forskellige kugler fra Carré Copenhagen Jewellery, 590 kr. Armbånd fra Pandora, 399 kr. Ring fra Golder, 100 kr. Højre arm: Guldarmbånd fra Pandora, 1.399 kr. Armbånd fra Mads Z med små forskellige kugler, 750 kr. Armbånd med forskelligfarvede kugler fra By Biehl, 995 kr. More is more Mix sølv, guld, perler, og brug også gerne dine armbånd sammen…