EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 48 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com(barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com(barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

2 min.
jeg er tyk og fin!

"Hører du mig, verden – jeg er tyk! Jeg er tyk, og jeg er totalt ligeglad", sådan råber en af hovedpersonerne, Marte, i filmen "Fat Front", som havde premiere i oktober, og som jeg havde fornøjelsen af at se sammen med en del af feminas læsere til forpremierer i Odense, Århus og København. Filmen handler om fire skandinaviske kvinder, som ønsker at kunne eksistere i verden uden konstant at skulle forholde sig til andres mening om deres kroppe. Uden konstant at skulle have dårlig samvittighed over deres krop. Uden konstant at skulle kæmpe med deres krop. Det virker i mine øjne som helt basale behov; at kunne være til og være "god nok", som man er. Som en anden af de fire kvinder, Pauline, siger til en journalist i filmen,…

1 min.
varm om hjertet (og alt det andet)

LAVET I BØRNEHAVEN? Min ven vil sikkert tro, at bogstaverne er noget, børnene har sat på i børnehaven. Så behøver han ikke at vide, at lufferne koster 800 kr. og er i alpaka. Ayiyu.com. PLASTIKPOSE Jeg vil gerne have en pose med, hver gang jeg går ud og handler i 2020. Det her net i bomuld minder mig om at være i Frankrig, når jeg er i Netto. Myfrenchhood.com , 249 kr. (LYSE)RØDE ØRER Hue fra Acne Studios, acne.com, 900 kr. GR ÆDEFÆRDIG Først Peter Øvig, så Malene Lei Raben, og nu er det Demi Moores tur til at vende vrangen ud. Det er tit den flotteste side. Demi Moore, Inside Out, saxo.com, 179 kr. FRVILLIGT INDSAT Denne heldragt fra Ayiyu har jeg ønsket mig i et år, nu bliver den min. Aiayu.com, 1.900 kr. UPPERCUT Jeg har gået til boksning…

18 min.
ole henriksen min mor har godt nok senere sagt: ”jeg var hård imod dig, ole”

MØD Ole Henriksen, 68 år, gift med Laurence Roberts, 60 år, skaber af sit eget skønhedsbrand, ”Ole Henriksen”. FORDI Optimister er en mangelvare. VI TALER OM Valg. Kan man virkelig være glad næsten hele tiden? Ja. Kan man undgå at skændes med sin mand igennem 36 år? Nej. Udelukker det ene det andet? Nej. Ole nægter at lade solen gå ned over sin vrede. Og selv et (sjældent) skænderi kan han få noget positivt ud af. Guldbukser og en lyserød frakke i brokadestof viser sig at være et godt påklædningsvalg, da jeg ringer på hos Ole Henriksen og hans mand Laurence Roberts i København en torsdag formiddag, for jeg bliver lukket ind til kindkys og rosende ord, der vælter ind over mig i kaskader. Det føles først flovt, siden vækker det eftertanke: Når nu vi mennesker…

4 min.
kunsten at skilles

STREAMING Der er lavet utallige film om mennesker, der finder kærligheden. Men hvad nu, når de – vi – bliver nødt til at give slip på den igen? Noah Baumbachs allerede utroligt roste ”Marriage Story” handler om netop det: hvordan et forhold ændrer sig under en skilsmisseproces. Charlie (Adam Driver) og Nicole (Scarlett Johansson) har ellers haft et godt ægteskab. De har arbejdet sammen om en fælles kærlighed til teater og skuespil, de har en 8-årig søn. Men et eller andet sted undervejs er det gået galt, og Nicole føler sig begrænset og fanget. Hun vil ud. Kærlighed er blevet til fjendskab, i hvert fald delvist. For Noah Baumbachs film er netop blevet rost for den realistiske måde, den viser, hvor komplekst det er at sno sit liv ud af…

2 min.
vind med femina

JESU FØDSEL, EN MUSICAL OPLEV Hvad var det lige præcist der skete, da Maria fødte Jesus? Det kan du opleve på Randers EgnsTeater fra i dag, hvor musicalen ”Juleevangeliet – The Musical” har premiere. Hør, hvordan kamelerne sang og æslerne sludrede i stalden, mens en fødende Maria prøver at udholde en kromutter med trang til hiphop. Lyder det fjollet? Det er det måske også, men stykket er altså også skrevet og komponeret af Sigurd Barrett, så det siger jo egentlig sig selv, at det bliver en anderledes, humoristisk og kærlig nyfortolkning af den gamle fortælling, vi alle kender så godt. Stykket har premiere i dag og fortsætter frem til den 20. december. Du kan læse mere og købe billetter på randersegnsteater.dk. MERE AKTUEL END KLASSISK BOG Nora Sand er tilbage. Også selv om…