EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 49 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com (barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com (barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

2 min.
hjerternes fest – eller ...?

Julen er hjerternes fest, siger man, men samtidig er julen også ramme for trængsel – ikke kun i butikkerne – men også i hjerte og hjerner. For når traditioner og idealer om en hyggelig og kærlig jul møder virkeligheden med tvære familiemedlemmer og lange ønskesedler, støder forskellige forventningerne ofte sammen. Jeg husker min første jul uden for mit barndomshjem og hos min kærestes familie. Juletræet var af plastik, og familien mente, at det da var nemmest, at vi sad i den store hjørnesofa omkring sofabordet og spiste! Værtindens gave blev afleveret af hendes mand i en plastikpose – og jeg var rystet i min julestemning. Min kæreste og jeg stod for maden og insiterede på, at den blev spist omkring spisebordet i køkkenet – og med et par kompromiser blev…

2 min.
der findes ikke dårligt vejr ...

MUST-HAVE Kan man egentlig gå igennem en dansk vinter uden en striktrøje? Jeg tror, at denne kunne gå hen og blive en favorit sammen med bukser og nederdele med print. Second Female, 1.099 kr. VARM & VAMSET Min garderobe er efterhånden fyldt op med bløde fleece-items, men jeg kan slet ikke stå for denne lyse model fra Patagonia. Kryds fingre for, at jeg ikke spilder noget. Patagonia, 1.095 kr. RAR RETRO Jeg får svært ved at gå i andet end blødt bomuldsundertøj, når først jeg har haft dette sæt på. Sports-bh og trusser fra Calvin Klein, hhv. 300 og 220 kr. BEHAGELIG BUKS Ud over at være pæne er det vigtigste for mig, at bukser ikke strammer eller på anden måde irriterer. Jeg tror, at parret her vil smyge sig om mine ben, som havde de aldrig…

19 min.
jeg er stor fan af biksemad

HVEM Hendes Kongelige Højhed prinsesse Marie, 43 år, fransk født, gift med Hans Kongelige Højhed Prins Joachim, sammen har de 10 årige Prins Henrik og syvårige Prinsesse Athena. Familien er for nylig flyttet til Paris, hvor Prins Joachim uddanner sig på Militærakademiet. De er hjemme på ferie på Schackenborg Slot, da vi mødes. VI TALER OM Hvorfor vi skal holde op med at smide så meget mad ud. AKTUEL MED Familiekogebogen ”Mad med respekt”. Prinsessen bidrager med et personligt forord og adskillige opskrifter – blandt andet spinat-oste-omelet, søndagstapas, prins Henriks guacamole og biksemad. Man tager: To spande, en citron, en kniv og en flaske hvidvin. Så trækker hele familien i gummistøvlerne og kører et smut ned på stranden ud for Højer, samler østers, fylder spandene og slår sig ned – og spiser. Det er en tradition…

4 min.
alletiders midge er tilbage!

STREAMING Amazon Prime er rigtig godt med på seriefronten. Ikke alene er det her, du finder en af de senere års bedste serier, ”Fleabag”, men Amazon er også hjemsted for den multi-prisbelønnede ”The Marvelous Mrs. Maisel”, der nu er nået til tredje sæson. Her er Rachel Brosnahans fabelagtige komiker Midge Maisel nået så langt i sin standup-karriere, at hun tager på tour som opvarmning for et allerede etableret navn. Men det er stadig svært at være både kvinde og komiker i 50’ernes USA, og Midge og hendes trofaste manager Susie lærer et og andet om showbiz undervejs. Samtidig må Midge tage nogle store, personlige beslutninger efter hendes overraskende kys med eksmanden Joel i de allersidste minutter af sæson 2. Mon de finder sammen igen? Det vil tiden vise! Men sikkert og…

8 min.
dét skal jeg læse og se i juleferien

ANE CORTZEN De gamle russere skrev, som gjaldt det livet Hvad skal du høre i juleferien? – I juleferien skal jeg høre pladen “Mørk” fra det helt nye, danske band Ganger. De er ikke sådan lige til at sætte i bås, men der er noget storladent, poetisk og fuldstændig magisk over deres musik. Skal du se noget specielt? – Jeg skal med 100 procent sikkerhed igennem mit julekatalog af film: "Love Actually", "Alene Hjemme", "Bossen og Bumsen" og "Fars Fede Juleferie". Uden de fire bliver det ikke jul hos os. De kan streames eller lejes på iTunes. Derudover vil jeg sultent kaste mig over Bill Gates-dokumentaren på Netflix. Og så vil jeg hive ungerne med i biffen og nyde et afbræk fra hverdagen. Hvad vil du læse, når vejret er dårligt? – Jeg er i gang med…