EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 50 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com(barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com(barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

2 min.
langt ude i skoven

”Jeg synes, det er utrolig fascinerende og interessant, når andre vælger noget andet end de fleste af os.” Har du lyst til at flytte ud midt i en skov, mange kilomenter fra nærmeste pizzeria og uden varmt vand og toilet i huset? Jeg ville ikke have lyst! Jeg indrømmer, at jeg elsker at bo midt i byen og nok lidt for ofte går ud at spise. Men jeg synes, det er utrolig fascinerende og interessant, når andre vælger noget andet end de fleste af os. Og at flytte væk fra faste job, realkreditlån og fjernvarme og i stedet leve tæt på naturen med hårdt fysisk arbejde og det, de fleste af os nok ville kalde afsavn, er inspirerende. Ikke fordi jeg får lyst til at gøre det samme, men fordi jeg…

1 min.
gentlewoman

KJOLE I SKIND Der skal leges med mange lag under denne kjole i den kolde tid, Cos, 3.000 kr. SART GUL Den sarte gule vil være smuk blandt de mørke vinter-items, Zara, 899 kr. BLØD BUND Kan man få for mange kashmirsokker? Ikke hvis man er en frossenpind som mig. Arket, 250 kr. DEN KLASSISKE Med et par knæhøje sokker og rå herresko kan man sagtens nedtone det feminine i den stramme nederdel. Zara, 299 kr. PERFEKTE SKO Det er sjældent, man ser et uldent materiale gå så godt sammen med sneakers. Et sikkert musthave til skoskabet. Ganni, 1.799 kr. K ÆDEREAKTION Malaika Raiss, 600 kr. STRIBER PÅ STRIBER House of Dagmar, 1.100 kr. GYLDEN Den gyldne sky af en taske fra Cos har fanget min opmærksomhed og kommer til at joine min taskesamling. Cos, 1.400 kr. ATHLEISURE Det bløde nylonmateriale er for mig lige så brugbart…

13 min.
jeg er ikke helt blank på mine mangler og utilstrækkeligheder

HVEM: Sofie Gråbøl, skuespiller, 51 år. Bor i København sammen med sine to børn, Bror på 18 og Gudrun på 15, som hun har med eksmanden Jacob Thuesen. VI TALER OM: At opleve livet i en dysfunktionel familie indefra og om at elske med alle de fejl og mangler, man har. Om at spille med en ekstrem kropsmaske på, og om hvorvidt en tyk karakter burde spilles af en tyk person. LIGE NU: Kan du se Sofie i ’Harpiks’, hvor hun spiller over for bl.a. Peter Plauborg, Ghita Nørby og Amanda Collin. Biografpremiere 25. december. Når der med jævne mellemrum dukker historier op i medierne om børn, der er blevet omsorgssvigtet på den ene eller den anden måde, er vores naturlige reaktion at forfærdes og forarges: ’Stakkels børn! Hvad er der galt med de…

6 min.
syret bog er blevet til en syret film

FILM Langt ude i skoven, uden for civilisationens rækkevidde, bor familien Harder, bestående af far Jens (Peter Plaugborg), der ikke er helt rigtig i hovedet, mor Marie (Sofie Gråbøl), der er stærkt overvægtig og sengeliggende, og pigen Liv, som alle andre end forældrene tror, er død. Men da Livs farmor, spillet af Ghita Nørby, kommer på et overraskende besøg, kan familien ikke længere vende verden ryggen – med katastrofale konsekvenser. ”Harpiks” er baseret på Ane Riels internationale bestseller af samme navn, og man må give instruktør Daniel Borgman, fotograf Louise McLaughlin og production-designer Josefine Farsø stor ros for, at det er lykkedes dem i fællesskab at indfange bogens unikke blanding af magi og gys, natur og unatur, skønhed og frastødende forfald. Selv om stemningen sidder lige i skabet, er der desværre en…

19 min.
3 kvinder, der flyttede ud i skoven

”Pludselig var vi fanget på en anden måde” For snart 10 år siden flyttede Andrea Hejlskov sammen med sin mand og fire børn ud i den svenske vildmark for at slippe væk fra stress, penge og forbrug og udleve drømmen om at være selvforsynende. I dag er de tilbage i Danmark. – Vi endte med at bo i vildmarken i ni år, men sidste vinter flyttede vi tilbage til Danmark. I dag bor vi på Fejø. Jeppe og jeg er blevet skilt, men bor i hver vores tiny house på et lille stykke land, vi har købt. – Vi tog ud i vildmarken, fordi vi preppede, bekymrede os om klimaet og ville lære at klare os selv. Vi havde et selvbillede af at være nogle survivortyper, og det var vi også i mange…