EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 51 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com (barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com (barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

2 min.
vær velkommen

Jeg er vild med nytårsaften! Jeg har prøvet et enkelt år – helt planlagt – at sidde i tosomhed med min søde mand og virkelig erkende, at det virker ikke for mig. Og jeg blev utroligt glad for sms’en fra en veninde, der sidst på aftenen inviterede til bobler, kransekage og rådhusklokker og masser af dans resten af natten. Der lærte jeg, at jeg helst hopper ind i det nye år omgivet af mennesker. Men jeg har flere kolleger, som foretrækker at være helt alene eller ”bare” sammen med en enkelt eller to. Og det vigtigste er jo selvfølgelig, at vi gør det, der passer til os, som vi befinder os godt i. ”Så vil jeg som altid bruge årsskiftet til at tænke lidt over året, vi går ud af, og hvad…

1 min.
en blød tid

KROPSFORKÆLELSE Jeg er rigtig glad for Acai Body Balm fra Rudolph Care. I anledning af julen kommer den i en special edition kæmpekrukke med 850 ml. Så er der helt sikkert rigeligt til langt ud på sommeren. 995 kr. FAVORIT Ingen vinter uden en god læbebalm med fast plads i tasken. Lips, Kyst Care, 15 ml. koster 79 kr. STRIK Jeg kan altid bruge en ny striktrøje. Se nu den her lange, råhvide sag til bare 179 kr. fra H&M JAPANSK FUGT Shiseido overrasker igen og igen med deres højteknologiske cremer. Senest er jeg blevet afhængig af Benefiance Day Emulsion SPF20. Den har en let konsistens, som fungerer helt perfekt under min foundation. Og så beskytter den både mod UV-stråler og forurening. 75 ml. 720 kr. DET VARMER Deluxe halstørklædet fra Ganni i det blødeste lammeuld holder mig varm…

17 min.
jeg har altid fået at vide, at jeg er så stærk og sindssygt modig …

MØD Mette Horn, 54 år, skuespiller, mor, hustru og hundemenneske. AKTUEL I Charles Dickens ”Et juleeventyr” på Nørrebros Teater, hvor hun spiller sur, ondskabsfuld, gammel mand. VI TALER OM Hvad det er at være et ordentligt menneske. Hvad vil det egentlig sige at være et ordentligt menneske? Kan vi i det mindste blive enige om, at det er en balancegang? For der er vel ingen af os, der er det HELE tiden? Men man kan i hvert fald prøve … Fra sit køkken på Østerbro i København har Mette Horn udsigt til Holmens Kirkegård. ”De er ret stille, dem der ligger dernede, de gør ikke meget væsen af sig,” siger Mette. Så griner vi. Gør ordentlige mennesker egentlig det? Undervejs i samtalen er der noget, der går op for os: At være et ordentligt menneske indebærer…

4 min.
svimlende tur ned i sindet

FILM Marie Grahtø kalder selv sin debutfilm, ”Psykosia”, for ”psykotisk realisme”, og den føles da også som at blive trukket ind i et sygt sind, hvor det ikke længere er tydeligt, hvad der er virkelighed, og hvad der ikke er. Hvem der er syg, og hvem der er rask. Viktoria er en kontrolleret forsker i selvmord, der får til opgave at behandle Jenny, der har været indlagt på psykiatrisk afdeling det meste af sit liv. Hun er Viktorias modsætning: vild, impulsiv, provokerende og udadreagerende. Langsomt løser de op for noget i hinanden. Eller gør de? Marie Grahtø leger overlegent med både filmens virkelighed og publikums forventninger. Det er skiftevis forførende og skræmmende, smukt og grumt. ”Psykosia” er dybt fascinerende i al dens gådefulde insisteren på, at intet er, hvad det…

5 min.
et hjem med ro og varme

”Jeg kan rigtig godt lide, at træet giver en god varme til alt det andet.” HVEM Kathrine Dam Hastrup, content marketing manager og PR-ansvarlig for Quooker Skandinavien, hendes mand og deres tre børn. HVAD Murermestervilla på 205 m2. HVOR Gentofte. Kathrine Dam Hastrup og hendes familie flyttede ind i villaen i Gentofte for seks år siden, og da der skulle maling på væggene, måtte Kathrine rådføre sig med et farvekort fra Flügger, der viste, hvilke farvegrupper der passer godt sammen. Med egne ord har hun tyvstjålet farveskalaen fra kataloget. Måske er det dét, der giver villaen i Gentofte det gennemførte udtryk sammen med møblerne i råt træ, som er Kathrines mands valg. – Jeg havde købt et moderne spisebord med marmorplade, men det syntes min mand var helt håbløst. Hver gang børnene satte et glas lidt for hårdt…