EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 52 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com(barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com(barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

2 min.
fremtiden kommer – heldigvis!

”Teknologien vil ændre vores hverdag i fremtiden, og umiddelbart kan det godt få det til at gibbe i mig.” Hver morgen cykler jeg langs havnen i København til mit arbejde her på redaktionen – og hver eftermiddag retur. Det er en kort tur, men jeg elsker den lille pause ude i den friske luft. Men hvis Soulaima Gourani får ret i sine forventninger til fremtiden, så vil den faste vane med at tage til og fra sin arbejdsplads hver dag forandres for mange af os. Vi vil blive mere løst tilknyttet til vores arbejdspladser og vil i mange tilfælde sidde derhjemme og løse vores opgaver. Teknologien vil ændre vores hverdag i fremtiden, og umiddelbart kan det godt få det til at gibbe i mig. Men Soulaima mener, at teknologien er vores…

1 min.
vinterhi

KNITRENDE SENGETØJ Jeg vil gå i hi – svøbt i økologisk knitrende bomuld! Zack, sengetøj. 299 kr. (Jotex). KOPPEMANI Jeg er som en skade på jagt efter glimtende ting, når det kommer til kopper. Mit øje drages altid af kopperne, når jeg kommer ind i en ny butik, og det er, som om der altid er plads til én mere derhjemme. Kyoto, kop. 50 kr. (HK Living). LUN STRIK Strik. 650 kr. (Cos). LEVENDE LYS MED GOD SAMVITTIGHED Jeg har svært ved at undvære de udkældte levende lys, så med økologiske soyalys kan jeg tænde dem med lidt bedre samvittighed. Soyalys, fås med og uden duft. 250 kr. (Paia Copenhagen). YNDLINGSSTAGEN Lysestage i bruneret messing. 499 kr. (Menu). HYGGELIG BELYSNING Jeg er afhængig af hyggeligt lys i de mørke måneder, og Missemais bordlampe i farvet mundblæst glas står højt på ønskelisten.…

21 min.
årets favoritter

KATRINE ENGBERG Jeg har været meget lang tid om at blive voksen Katrine Engberg var tæt på ødelægge alt, hun havde drømt om, da hun indså, at hun ikke havde sørget ordentligt over sin fars død. De havde et kompliceret forhold, og den ubearbejdede sorg blev til en voldsom livskrise, der endte med at redde kærligheden! Efter 13 års lykkeligt ægteskab vælger Katrine Engberg for tre år siden til alles store forbløffelse pludselig at flytte fra Timm Vladimir og deres søn, Cassius. – Dog kun over til min mor på den anden side af gaden, men jeg havde behov for at tænke mig om. Min far døde tre år forinden, og jeg fik en kæmpe efterreaktion på hans død, men jeg kædede det ikke sammen – jeg troede, at det var mit ægteskab,…

4 min.
kultur

TRE DANSKE FILM vi glæder os til i 2020 FILM 2020 kunne godt ligne endnu et stærkt dansk filmår, ikke mindst hvad angår seje kvinder både foran og bag kameraet. Vi guider til tre af (for)årets film. Sidse Babett Knudsen giver den gas som matriark for et familiebaseret forbrydersyndikat i Jeanette Nordahls debutfilm ”Kød og blod”, skrevet af Ingeborg Topsøe. Over for hende spiller Sandra Guldberg Kampp 17-årige Ida, der efter sin mors pludselige død bliver sendt i pleje hos tante Bodil og de voksne fætre og hurtigt bliver en del af familievirksomheden. På godt og ondt. ”Kød og blod”. Instruktør Jeanette Nordahl. Premiere 12. marts 2020. Filmatiseringen af Christian Jungersens voksenmobbe-roman ”Undtagelsen” rammer de danske biografer til april. Og med et manuskript af Christian ”Stille hjerte” Torpe og et imponerende cast bestående af…

5 min.
farver på spil

HVEM? Ann-Sofie Vadum, produktchef hos Løgismose Meyers, Casper Engel, partner i Coffee Collective, med børnene Vera på 4 og Kaj på 5 år. HVAD? Andelslejlighed på 149 m2 . HVOR? Nørrebro i København. Ann-Sofie, hendes mand Casper og deres to børn har boet i andelslejligheden på Nørrebro i København i seks år. Eller i hvert fald i den ene ende, for siden de flyttede ind, er lejligheden vokset fra de oprindelige 90 til de nuværende 149 kvadratmeter. – I januar 2018 fik vi mulighed for at købe nabolejligheden, og det gjorde, at vi skulle have gang i en større renovering og ikke mindst have malerpenslerne frem, siger Ann-Sofie. Den nye lejlighed så noget anderledes ud end den gamle, så parketklikgulve blev revet af, gamle plankegulve blev afhøvlet, døre blev blændet, køkkenet fjernet, og en ny fransk dør…