EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 1 2020

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com(barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com(barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com MANDAG MORGENMAD Spejlæg med parma og grapefrugt FROKOST Sandwich med chorizopølse AFTENSMAD Auberginelasagne TIRSDAG MORGENMAD Grovbolle med ricotta FROKOST Auberginelasagne AFTENSMAD Grøntsagssuppe ONSDAG MORGENMAD Havregrød med æble og kanel FROKOST Bowl med spejlæg og rejer AFTENSMAD Grønne pandekager med tunsalat MELLEMMÅLTID Kikærte- og bønnesnacks TORSDAG MORGENMAD Ostemad med grøntsagsstænger FROKOST Fyldte grønne pandekager AFTENSMAD Koteletter med glaskålstzatziki FREDAG MORGENMAD Skinkeomelet FROKOST Bulgursalat med bønner AFTENSMAD Rodfrugtpizza med salat LØRDAG MORGENMAD Pandekager med ananastopping og pecannødder FROKOST Salat med sorte bønner og ost AFTENSMAD Hoisinmarineret kylling…

2 min.
en mor i sin bedste alder

”Jeg har ofte tænkt, at jeg ikke orkede at få flere børn omkring de 40, men ...” Jeg var 24 år, da jeg blev bonusmor til min mands søn på syv år. Fire år senere fik jeg mit første biologiske barn som 28-årig. Mit sidste fik jeg, da jeg var 31 år. Jeg har ofte tænkt, at jeg ikke orkede at få flere børn omkring de 40, men også vidst, at hvis jeg ikke havde haft børn i den alder, så ville jeg helt sikkert have forsøgt at få en baby eller to. Og en ting er jo teori og en anden er virkelighed – hvis jeg nu var blevet skilt og havde mødt en ny mand, der gerne ville have børn, så havde jeg måske gjort som Lotte Arndal, som…

1 min.
klar, parat – 2020!

ØVERST OPPE Ingen vinter uden en lækker hue, der kan holde mig lun om hovedet – gerne i en lys farve. Samsøe Samsøe, 400 kr. TIDLØS TEE T-shirt fra Filippa K, 550 kr. SLIP-ON Den feminine stropkjole vil jeg bruge til hverdag med en skjorte under, en tyk strik over, et par kraftige strømpebukser og et par flade støvler til. Second Female, 499 kr. FORÅRSFORNEMMELSER Selv om det er koldt og gråt udenfor, kan garderoben godt indeholde et farverigt indslag. Rodbjerg, 2.095 kr. STØVLEDANS Disse karakteristiske ankelstøvler er det perfekte fodtøj til det danske januarvejr, og så er modellen bare en all time klassiker. Clarks Originals, 1.185 kr. 90’ER-FØLELSE Jeg kan altid finde plads i klædeskabet til en blazerjakke, og denne i skind vil signalere 90’er-vibe sammen med et par jeans og en T-shirt. Imiteret skindblazer fra Mango, 449 kr. LANGE LÆNGDER Nederdel…

16 min.
det har været en livslang proces at lære at leve med smerterne

Det var en mørk aften i Michigan for seks år siden: Nanna er på tour i USA med sit band, og de er stoppet for at få en bid mad. På vej tilbage til bandbussen går de hen over en plæne, og pludselig forsvinder jorden under Nanna. – Jeg er lidt natteblind, så jeg havde ikke set den brønd, der var midt på plænen. Pludselig forsvandt jeg bare ned i et hul og landede med benene nede i nogle rør. Jeg nåede at holde mig oppe i armene, og mit band, som gik bag mig, så mig bare forsvinde. Fordi jeg var så stædig, kørte vi ikke på skadestuen, hvilket vi skulle have gjort, for jeg brækkede faktisk et ribben og sprang et led i både hoften og ryggen. Men det fandt…

4 min.
kultur

Breve fra en legende BOG At læse andres breve er noget af det, man er vokset op med, man ikke gør. Det er ganske enkelt tabu. Det er da også en oplevelse, der grænser til det grænseoverskridende at dykke ned i ”Kærlig hilsen, Tove” (Gyldendal), som er en brevsamling af breve fra Tove Ditlevsen til hendes nye redaktør, Mogens Knudsen. I slutningen af 60’erne besluttede Ditlevsen sig nemlig for at skifte forlag, og det er i den forbindelse, de to begynder at skrive til hinanden. Ditlevsen beder ham om råd til stort og småt, og selv om vi ikke får hans svar, er der guld at hente i hendes breve, som balancerer på præcis samme måde mellem det velkendte og det ukendte, det dystre og det muntre – som i resten af…

11 min.
man rykker rundt på naturens love, og det har jeg også selv gjort

Det kræver noget af benmusklerne at forcere de mange trappetrin, der leder op til Lotte Arndals lejlighed på femte sal i nærheden af Kongens Nytorv i Indre København. Få meter herfra ligger et af byens mest eksklusive træningscentre, Arndal Spa og Fitness, hvor den ene kendis efter den anden får tryllet topmave og mormorarme om til sixpack og struttende biceps under Lottes sveddryppende bootcamps. Her i lejligheden er der hvilepuls og formiddags-familiestemning. Fire måneder gamle Adrian ligger lidt uroligt på Lottes arm, mens hendes 80-årige far sidder i sofaen og halvsover. Her roder på den hjemlige, hyggelige måde. – Ja, jeg ville lige have ryddet op, inden du kom, siger Lotte og nikker hen mod opvask, legetøj og en pakke tarteletter, der ligger på køkkenbordet. – Men det nåede jeg ikke, for ham…