EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 2 2020

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com (barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com (barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

2 min.
jeg har droppet bilen – det er det billigste

I snart fire år har vi ikke haft bil. Da vi flyttede fra forstæderne til indre by i København, droppede vi vores gamle bil. Vi cykler på job og orkede ikke bøvlet med p-pladser. Det undrer tit folk. For hvad gør vi så, når vi skal besøge familien i Nordjylland eller vennerne i sommerhus? Hvad gør vi, når der skal hentes et juletræ eller købes en reol i Ikea? Ja, det er faktisk nemt nok, synes jeg. For vi lejer da bare en (dele)bil eller tager toget, når vi skal til det jyske eller til et sommerhus – og juletræet kan faktisk uden problemer fragtes hjem på cykel (vi trak den dog), og det er virkelig sjældent, vi er i Ikea, og når vi er, så har de jo mulighed…

2 min.
januar-kur

LUN MORGEN Jeg bruger min badekåbe hver morgen og kunne godt trænge til en ny vaflet udgave, som denne fra Jotex i økologisk bomuld til 349 kr. KYS HVERDAGEN Januar har brug for lidt ekstra farve, og jeg vil smøre den på læberne. Læbestift fra Aveda til 255 kr. TILBAGE TIL MADSEN Da jeg var studerende, var jeg stor Svend Åge Madsenfan, men nu er det flere år siden, jeg har læst den fantastiske forfatter. Så jeg glæder mig til den seneste bog "Enden på tragedie", der beskrives som en roman om sjælerejse og erindring, identitet og teknologi – og om to helt ens grave på Vestre Kirkegård. Jeg er allerede pirret. "Enden på tragedie", Gyldendal, 299 kr. BLØDT TØJ Til at dase eller danse i – eller begge dele. Begge fra Zizzis active wear, top til…

12 min.
jeg har sat mit forbrug ned og er blevet opmærksom på alt det, jeg har

Caroline Søeborg Ahlefeldt har i over 30 år beskæftiget sig med, hvordan fremtiden kommer til at se ud, og hun plejer at have ret i sine forudsigelser. Det er derfor, at det er hende, virksomhederne ringer til, når de skal orientere sig i den udvikling, der er i gang i verden. Når de vil nytænke, være firstmovers. Ikke mindst fordi Caroline selv har været først ude af startboksen mere end en gang. Hun stod bag Danmarks første internetvirksomhed i begyndelsen af 1990’erne som kun 23-årig, da de færreste af os endnu havde fået en computer. Hun begyndte at sælge bæredygtigt modetøj, inden markedet var klart til det, og nu taler hun med den største selvfølgelighed om selvkørende biler som fremtidens transportform. Man mærker det tydeligt efter få minutter i selskab med Caroline:…

6 min.
kultur

I krig er alle ofre FILM 20 år. Så lang tid har Anders Refn brugt på at skrive, forberede og instruere den både stærke, rørende og rystende storfilm ”De forbandede år”, der fortæller om, hvordan krigen og samarbejdspolitikken splitter en ellers tæt knyttet familie i de famøse forbandede år 1940-43. Det er en dramatisk og tragisk fortælling om en tid, der forandrede Danmark. Om krig og splittelse, moral og amoral. Men også om at elske, fejle, tage stilling og kæmpe for det, man tror på. Uanset prisen. Selv om der er handling nok til en hel tv-serie, føles spilletiden på 2,5 time aldrig forceret. Tværtimod er der imponerende god plads til nuancerede portrætter af samtlige karakterer, deres følelser, dilemmaer og de livsafgørende beslutninger, de tvinges til at træffe. På rollelisten mødes…

5 min.
minimalistens samlerhjem

Camillas minimalistiske og klassiske bolig ligner ikke en samlers hjem. Men bag skabslågerne gemmer der sig masser af spændende fund, for Camilla elsker at gå på loppemarkeder. Og hun ender ofte med at købe ting med hjem, som hun egentlig ikke mangler, men bare må eje. – Min mor er også lidt af en samler, omend hun mener, at jeg bor meget minimalistisk og ryddeligt og nok ikke vil kalde mig for en samler, smiler Camilla. – Mine skuffer og skabe er spækket med loppefund, som ofte vælter ud, når de åbnes. Jeg sælger lidt ud, og jeg burde sælge en del mere, men jeg har svært ved at skille mig af med mine loppefund, fortæller Camilla, som altid køber med hjertet. – Mit kælderrum er også proppet med alle de skønne ting,…