EXPLOREMY LIBRARYMAGAZINES
CATEGORIES
  • Art & Architecture
  • Boating & Aviation
  • Business & Finance
  • Cars & Motorcycles
  • Celebrity & Gossip
  • Comics & Manga
  • Crafts
  • Culture & Literature
  • Family & Parenting
  • Fashion
  • Food & Wine
  • Health & Fitness
  • Home & Garden
  • Hunting & Fishing
  • Kids & Teens
  • Luxury
  • Men's Lifestyle
  • Movies, TV & Music
  • News & Politics
  • Photography
  • Science
  • Sports
  • Tech & Gaming
  • Travel & Outdoor
  • Women's Lifestyle
  • Adult
FEATURED
EXPLOREMY LIBRARY
Women's Lifestyle
femina Denmark

femina Denmark Uge 3 2020

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Read More
BUY ISSUE
$6.81(Incl. tax)
SUBSCRIBE
$176.67(Incl. tax)
52 Issues

In this issue

1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.com Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@aller.com Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@aller.com Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@aller.com Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@aller.com Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@aller.com Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@aller.com Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@aller.com Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com (barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com (barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Nikolaj Thonbo, nikolaj.thonbo@aller.com…

2 min.
hvad giver dig energi og glæde?

”Når jeg koger vand til te på arbejdet, udnytter jeg kogetiden til et toiletbesøg,” sådan siger Maja Nyvang Christensen i dette nummer, hvor vi har mødt fem kvinder, der har fine mål for en ny livsstil i 2020. Mål, der ikke handler om at tabe x antal kilo eller bestige et bjerg. Ikke at der nødvendigvis er noget galt med det, men der er masser af andre mål, der giver mening på langt flere måder end på badevægten. For hvis du som Maja ikke har tid til at stå stille, mens vandet koger – og kan male et køkken, mens du laver frokost og taler i telefon, så er det måske en overvejelse værd om, at multitasking skal udskiftes med singletasking. ”Der er masser af andre mål, der giver mening på langt…

2 min.
underdressed, tak

TURBAN A LA BLIXEN Det er faktisk en badehætte fra Shhhowercap, som laver de skønneste turbaner med print. Det er excentrisk på den gode måde.Shhhowercap.com, 280 kr. GRÅ UDEN ÆRMER Svenske Filippa K laver velsiddende, lækre ting, og deres nye sportslinje er ingen undtagelse. Gråmeleret T-shirt uden ærmer fra Filippa K, 550 kr. BULLY 1803 Nogen har noget med tasker, jeg har noget med børster, tandbørster og gammeldags skønhedsprodukter. Tandbørsten er italiensk og fra Bully 1083, den er svinedyr, men uovertruffen til at komme ind i de mindste kroge, og så er hårene naturligt bakteriehæmmende. PS. Jeg forkæler mig selv ekstra, fordi jeg har fået voksenbøjle på tænderne.Net-a-porter.com, 280 kr. JEANS Fra Arket, 590 kr. NB REVISITED New Balance har genbesøgt deres klassiske sneaker-model, og i denne her farve kan jeg ikke sige nej. Naked.com, 1.700 kr. KULDEGRADER Det bedste ved,…

17 min.
jeg tror, jeg har været meget porøs i mange år

9-årig. Og har været der siden. Teatret blev en verden at gemme sig i, da hun som ung teenager oplevede et svigt, der efterlod et aldrig lægt sår. Der er livsvilkår, man først kan se betydningen af, når man ser dem på lang afstand. Det gør hun her. Måden, hun sidder på med det ene ben oppe under sig. Smuk. Adræt. Rødt læbestift-smil. Velplejet hår. Stadig en balletdansers krop og gang. Sonja Oppenhagen er 71 år, og det har været en kamp at finde plads i kalenderen til samtalen her. For nylig måtte hun sove på bagsædet af en bil, mens hun efter en forestilling midt om natten blev transporteret fra Lemvig til optagelserne på ”Badehotellet” i København. Så har man travlt. Men her sidder vi altså. I Espergærde i det nybyggede hus,…

6 min.
kultur

Lad os tale om sex – igen STREAMING Første sæson af ”Sex Education” tog seerne med storm. Hvad der lignede en helt klassisk teenage-serie, viste sig at være meget mere end det. Med blik for både det svære og det komiske fortalte serien om det første famlende, storskrydende, akavede og så videre møde med seksualiteten. Intet emne var forbudt, og alt var fortalt gennem sympatiske karakterer med en sjælden dybde og kompleksitet. Og heldigvis byder anden sæson på meget mere fra samme skuffe. Gillian Anderson er tilbage som sex-terapeuten Jean, mor til Otis, der selv har fået status som lidt af en sexguru på sin lokale high-school – også selv om han ikke har den helt store praktiske erfaring med det der sex. Men det får han måske snart, han har…

1 min.
få gode råd fra renée

Nogle gange er livet ikke nemt. Ej heller kærligheden, sexlivet, familien eller børnene. Og hvor går man så hen med al sin tvivl, alle sine spørgsmål og alle sin bekymringer? Psykolog Renée Toft Simonsens brevkasse i femina har de seneste 10 år været noget af det mest læste. Og nu kan du også få de kloge svar på podcast. Find den i din podcast-app eller på femina.dk/podcast Afsnit 1: Min mand har cybersex med andre Afsnit 2: Min mand tænder ikke på mig længere Afsnit 3: Min mand behandler mig som affald Afsnit 4: Min mand gennem 24 år har forladt mig Afsnit 5: Min mand og jeg har ikke haft et sexliv i 10 år Afsnit 6: Skal jeg advare den nye kvinde om min eksmand? Afsnit 7: Han vælger sin datter, før han vælger mig Afsnit 8: Min…