ZINIOlogo

ELLE Denmark

Oktober 2021

Med ELLE får du serveret mode fra såvel den internationale som den danske modescene, du får alt om de største modedesignere, fotoreportager af nogle af Skandinaviens dygtigste modefotografer og masser af uundværligt skønhedsstof. ELLE prioriterer moden fra en dansk synsvinkel, men supplerer med alt det bedste, som ELLE internationalt kan tilbyde. ELLE giver dig også en høj kvalitet af inspirerende artikler om tendenser og interviews med store personligheder fra modens, kunstens og filmens verden, du bare må læse.

Land:
Denmark
Sprog:
Danish
Udgiver:
Aller Media A/S
Frekvens:
Monthly
69 kr.(Inkl. moms)
419,70 kr.(Inkl. moms)
12 Udgivelser

i denne udgave

2 min
elle chefredaktøren

DIVERSITET, (over-)forbrug og STØRRELSE 40 Diversiteten har det over en bred kam bedre i den danske modebranche. Det var tydeligt, da den københavnske modeuge endelig kunne løbe fysisk af stablen igen i august. Til tider fik man som beskuer måske lidt fornemmelsen af, at alle havde den samme tjekliste, nærmest en helgardering, men sådan må det uvægerligt være i denne tid, hvor vi alle prøver at råde bod på fortidens snæversynethed. Det samme afslører et stort dansk kvindestudie, som Aller Media (som ELLE er en del af) netop har gennemført for 5. gang, og som blandt andet afspejler, hvilke bekymringer, værdier, statussymboler og holdninger der præger kvinder lige nu. 43 % af de 1.700 adspurgte mener, at modeindustrien er kommet langt med hensyn til at bruge mange forskellige typer af modeller. En type…

f0014-01
1 min
elle

EDITOR-IN-CHIEF / MEDIECHEF (ANSV.) Cecilie Ingdal / cecilie.ingdal@elle.dk EDITORIAL DIRECTOR Christina Zemanova / christina.zemanova@elle.dk ARTIKLER & LIVSSTIL JOURNALIST Rose Maria Boelsmand / rose.boelsmand@elle.dk JOURNALIST Julie Moestrup / julie.moestrup@elle.dk JOURNALIST Nikita Hoffmann Andersen / nikita.andersen@elle.dk SKØNHED BEAUTY DIRECTOR Maria Frederikke Munch Thorgaard / maria.munch@elle.dk SKRIBENTER Felicia Stålkrantz Baurén, Uffe Buchard, Katherine Diez, Stinne Kaasgaard, Marianne Lentz, Karoline de Lony, Anna Møller, Mette Skjødt, Missu Schneidermann, Line Rasmussen KORREKTURLÆSER Anja Meyer KOMMERCIEL AFDELING HEAD OF SALES Charlotte Juhl / charlotte.juhl@elle.dk STRATEGIC & COMMERCIAL PARTNERSHIPS DIRECTOR Mads Vanggaard / mads.vanggaard.thomsen@aller.com CLIENT DIRECTOR Kristina Beiskjær / kristina.beiskjaer@aller.com DIRECTOR DIGITAL SALES Anders Ballegaard / anders.ballegaard@aller.com BRANDMANAGER Louise Voigt Valdorf BRANDMANAGER Ida Riber (barsel) ALLER MEDIA A/S ADM. DIREKTØR Charlotte Riparbelli CREATIVE DIRECTOR Josephine Aarkrogh / josephine.aarkrogh@elle.dk MODE FASHION EDITOR Johanne Brostrøm / johanne.brostroem@elle.dk STYLING EDITOR Agnes Buch / agnes.buch@elle.dk STYLIST Clara Liisberg / clara.liisberg@elle.dk FASHION INTERN Mia Oldengaard / mia.oldengaard@elle.dk FASHION INTERN Isabell Bork-Rasmussen / isabell.bork.rasmussen@elle.dk FASHION INTERN Liva Vinsteen / liva.vinsteen@elle.dk LAYOUT HEAD OF DESIGN Susanne Valman…

3 min
de bidrager i denne måneds elle

ANDREAS BACH FOTOGRAF Andreas Bach, 27, har fotograferet modeserien på side 102. Inspirationen til fotoserier får han fra sin nære omverden. ”Jeg finder en stor del af min inspiration i de mennesker, jeg omgiver mig med, ved at snakke, lytte og diskutere med dem. Andre gange finder jeg inspiration i de mennesker, som jeg fotograferer personligt. Det er alt og intet, som kan få mine tanker i gang og give mig ideer.” Når han ikke fotograferer, læser han bl.a. bøger eller rejser. ”Jeg har netop færdiggjort ’Har døden taget noget fra dig så giv det tilbage’ af Naja Marie Aidt. Det er en af de smukkeste bøger, jeg har læst i meget lang tid. Det sidste år har jeg været meget optaget af mit arbejde, at modne som fotograf og at finde mig til…

f0018-01
1 min
den lange frakke

Denne sæson ses frakken i mange varianter: et oversize snit, med bælte eller uden, pels (både fake og ægte) og læder, print eller opsigtsvækkende farver. Så hvad skal du vælge? Går du efter en neutral nuance som sort, grå eller beige, så lad snittet være det overraskende element. Er det omvendt de flotte tern eller en frisk farve, du er til, kan faconen være mere klassisk. Kan styles med…

f0022-01
1 min
praktisk chik

H2O Fagerholt og Rains er ikke de eneste, der har praktiske elementer på moodboardet. Modehuse som Celine, Ganni og Chloé har også fundet inspiration i hiking, teltture og alt, hvad der hører til udendørslivet. Det vigtigste at notere sig er, at det handler om kontrasterne; en feminin kjole tilsat grove støvler eller en oversize fleece med smalle jeans. Og så er der prikken over i’et; accessories som drikkedunke og termokopper, en taske, der kan rumme alt og mere til, og kasketter, der både giver dig et sporty touch og holder håret på plads. Med andre ord: Denne sæson kan praktisk talt godt være lig med chik, og vi er fans!…

f0023-03
1 min
aviator-vibes

f0024-11