ELLE Denmark December 2021

Med ELLE får du serveret mode fra såvel den internationale som den danske modescene, du får alt om de største modedesignere, fotoreportager af nogle af Skandinaviens dygtigste modefotografer og masser af uundværligt skønhedsstof. ELLE prioriterer moden fra en dansk synsvinkel, men supplerer med alt det bedste, som ELLE internationalt kan tilbyde. ELLE giver dig også en høj kvalitet af inspirerende artikler om tendenser og interviews med store personligheder fra modens, kunstens og filmens verden, du bare må læse.

Land:
Denmark
Sprog:
Danish
Udgiver:
Aller Media A/S
Frekvens:
Monthly
67,50 kr.(Inkl. moms)
623,75 kr.(Inkl. moms)
12 Udgivelser

i denne udgave

2 min
‘hold kæft, hvor kan jeg godt lide den, jeg er blevet’

DOSSIER ER MED DIT ELLE “Jeg var ikke i tvivl om, at jeg var anderledes end de andre børn. De var mere ens, og det var deres forældre også. Vi var noget andet. Det er der både en sårbarhed og styrke i, siger Netcompany-stifter og adm. direktør André Rogaczewski. Læs hans historie i denne måneds Dossier. … skrev denne måneds forsideperson, topmodellen, regnbuebarnet, den sidste Victoria’s Secret-engel og pigerettighedsforkæmperen Josephine Skriver i en sms til sin kæreste for nylig. Ordene i den besked ramte mig. For har jeg egentlig nogensinde stoppet op og bare tænkt den tanke? Altså, jeg har indimellem tænkt, at jeg i en bestemt situation var god til mit job, og måske endda en cool chef, eller at i dag var jeg da en fed mor eller en betænksom datter.…

f0020-01
2 min
elle

EDITOR-IN-CHIEF / MEDIECHEF (ANSV.) Cecilie Ingdal / cecilie.ingdal@elle.dk EDITORIAL DIRECTOR Christina Zemanova / christina.zemanova@elle.dk ARTIKLER & LIVSSTIL JOURNALIST Rose Maria Boelsmand / rose.boelsmand@elle.dk JOURNALIST Julie Moestrup / julie.moestrup@elle.dk JOURNALIST Nikita Hoffmann Andersen / nikita.andersen@elle.dk SKØNHED BEAUTY DIRECTOR Maria Frederikke Munch Thorgaard / maria.munch@elle.dk SKRIBENTER Felicia Stålkrantz Baurén, Katherine Diez, Vilma Sandnes Johansson, Stinne Kaasgaard, Susanne Madsen, Anna Møller, Louise Amalie Rasmussen, Mette Skjødt, Missu Schneidermann KORREKTURLÆSER Anja Meyer ILLUSTRATOR Mette Boesgaard KOMMERCIEL AFDELING HEAD OF SALES Charlotte Juhl / charlotte.juhl@elle.dk STRATEGIC & COMMERCIAL PARTNERSHIPS DIRECTOR Mads Vanggaard / mads.vanggaard.thomsen@aller.com STRATEGIC & COMMERCIAL PARTNERSHIPS DIRECTOR Mads Vanggaard / mads.vanggaard.thomsen@aller.com ALLER MEDIA A/S ADM. DIREKTØR Charlotte Riparbelli CREATIVE DIRECTOR Josephine Aarkrogh / josephine.aarkrogh@elle.dk MODE FASHION EDITOR Johanne Brostrøm / johanne.brostroem@elle.dk STYLING EDITOR Agnes Buch / agnes.buch@elle.dk STYLIST Clara Liisberg / clara.liisberg@elle.dk FASHION INTERN Mia Oldengaard / mia.oldengaard@elle.dk FASHION INTERN Liva Vinsteen / liva.vinsteen@elle.dk FASHION INTERN Natasha Lehmann / natasha.lehmann@elle.dk LAYOUT HEAD OF DESIGN Susanne Valman Dyrhauge / susanne.dyrhauge@elle.dk ART DIRECTOR Luise…

2 min
de bidrager i denne måneds elle

EMILIE BECH ZERLANG Digital chefredaktør Emilie Bech Zerlang er digital chefredaktør for ELLE, Dossier og Vi Unge. Hun er lige kommet tilbage fra to barsler, der lå oven i hinanden, og er i gang med lanceringen af ELLEs nye hjemmeside. ”Fremadrettet kan vores brugere glæde sig til endnu mere fokus på ELLEs kerneområder: Masser af kurateret mode, skønhed og kultur. Men også et øget fokus på samfundsrelevante historier, som optager vores målgruppe.” Hvad er det bedste ved din december? ”Når jeg træder ind ad døren hos mine forældre i Viborg og henter juletræ sammen med min far på en gård lillejuleaften. Og nu skal traditionen føres videre med mine to døtre, som selvfølgelig skal med.” Hvad læser du for tiden? ”Jeg har lige læst Anders Langballes ’Forfra’, som klart kan anbefales, og nu er jeg i gang…

f0024-01
1 min
rød & pink

Rosa og rød kan noget hver for sig, men sammen er effekten ekstra god. Lyserød er det perfekte modspil til en hidsig rød, og omvendt kan en smuk bordeaux gøre bubblegumpink lidt mere voksent. Og hvis december ikke skulle være måneden, hvor man kaster sig ud i lidt julede farver, hvornår så?…

f0026-01
1 min
dress me up

f0028-01
2 min
julegaver

Jeg er altid sent ude med julegaverne – både at ønske mig dem og at købe dem, men i år er jeg lidt bedre forberedt. Selv drømmer jeg bl.a. om de cool Bottega Veneta-gummistøvler, der er så pæne, at jeg også vil bruge dem, når det ikke regner. En ny badekåbe til de kolde morgener mangler jeg virkelig, og Aiayus sarte gule er ikke til at stå for. Mit gavemantra er at give ting, jeg også selv ville blive glad for. Min mand skal have en cool sweatshirt, og den sorte med Jacquemus-broderi kunne være et godt bud. Og til veninder og mødre vil jeg altid gå efter et lækkert beautyprodukt – det kan man ikke få nok af.…

f0030-01