UDFORSKBIBLIOTEK
searchclose
shopping_cart_outlined
exit_to_app
category_outlined / Kvinders Livsstil
femina Denmarkfemina Denmark

femina Denmark

Uge 46 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Land:
Denmark
Sprog:
Danish
Udgiver:
Aller Media A/S
Læs merekeyboard_arrow_down
KØB UDGIVELSE
35 kr.(Inkl. moms)
ABONNER
908,70 kr.(Inkl. moms)
52 Udgivelser

I DENNE UDGAVE

access_time1 min.
femina denmark

Ansv. mediechef Anne Axholm, anne.axholm@aller.dk Chefredaktør Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digitalredaktør Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com(barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com(barselsvikar) Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

access_time2 min.
kærlighed pakket pænt ind

”Jeg tror ikke, der er noget, jeg har skændtes mere med min mand om end gaver” Jeg tror ikke, der er noget, jeg har skændtes mere med min mand om end gaver. Det slår både skænderier om rengøring og andet praktisk, tror jeg – i hvert fald følelsesmæssigt. For jeg er virkelig glad for at få gaver. Virkelig! For min mand betyder det intet – altså han sætter da bestemt pris på en vel udvalgt gave, men han kan også sagtens have fødselsdag uden at få hverken gaver eller kage, hvis det stod til ham. Faktisk har han engang, før jeg mødte ham, ligget i tandlægestolen, hvor tandlægen sagde tillykke, og min mand spurgte: ”Med hvad?” Han havde glemt, at det var hans fødselsdag! Jeg ville aldrig glemme min egen fødselsdag…

access_time2 min.
den hyggeligste tid

FLÆSEFIN Er helt forelsket i farven på denne fine kjole fra My Little Curvy Love, som både kan gå til julefrokoster og hverdag og fås i str. 42-54, 1.199 kr. GYLDEN SNE Jeg har en svaghed for messing, når jeg skal vælge julepynt, og dette fine snefnug må føjes til samlingen i år. Snefnug fra Nordstjerne, 59 kr. TEA TIME Jeg drikker te hver aften, og i de kommende uger skal det være en julete fra Perchs, hvis flotte dåser også indeholder god smag. Der er tre slags, så man kan vælge mellem hvid, sort og grøn julete, 159 kr. MIN YNDLINGS-ANTIHELTINDE Romanen "Happy Hour" er den tredje og sidste med min favorit(anti)heltinde Elvira Gregersen. Elvira er alt det, som hovedpersoner i fiktionen sjældent er: stærkt overvægtig og officielt kronisk arbejdssky – noget, der også udskammes af…

access_time14 min.
sar a blædel jeg er blevet sat sammen på ny

HVEM? Sara Blædel, 55, Danmarks krimidronning. Mest kendt for sine bøger om kriminalassistent Louise Rick, som bliver udgivet i 38 lande. Har sønnen Adam fra et tidligere forhold og var gift med Lars Kirchhoff til 2014. Bor i dag alene i en lejlighed i København. VI TALER OM: At sætte sin verden sammen på ny, når man mister. At være lykkelig for sit liv og undre sig over, at folk går så meget op i, om man har en kæreste eller ej. At have hul igennem op til første sal og at være bevidst om, at modgang skaber fremgang. LIGE NU: Kan du læse den tiende Louise Rick-krimi, "Pigen under træet", som udkommer 15. november. Det var på et hotelværelse i Chicago, at det ramte hende: Sara Blædel blev pludselig smerteligt bevidst om, at hun simpelt hen bedre…

access_time5 min.
julemagi for hele familien

NOTE En af de hyggeligste traditioner ved dansk jul er uden tvivl et besøg i et julepyntet tivoli. I år kan du forvente lysmagi, smagfulde julelækkerier og eventyrlige opsætninger. I Tivoli i København lyser tusindvis af funklende lamper parken op, og i år er plænen fyldt med jernbanetog og juletræer som et særligt juletema med inspiration fra 1900-tallet. Burhan G laver stort juleshow 16. november, og Tivolis store balletforestilling, som er en nyfortolkning af "Snedronningen", har premiere 1. december. Til de små vil der være julestue med julemanden, og til de sultne er der et væld af boder med glögg og kanelkager. Som noget særligt i år arrangerer Tivoli Friheden i Aarhus en enestående lysoplevelse, hvor "Svaneprinsessen" er forvandlet til et eventyrunivers i store, flotte lanterner. Børn kan hviske deres dybeste…

access_time28 min.
lige lovligt ligestillet? fra husarbejde til fællesøkonomi

JULIA LAHME Vi er en familie, vi producerer kærlighed Hvordan fordeler i økonomien? – Det er fuldstændig ligeligt fordelt, fordi vi driver en virksomhed sammen. Vi deler alt, alt, hvad vi har, absolut og uden undtagelser og i alle beslutninger, vi har fælles økonomi og kun én konto. Fordi vi er en familie. Vi producerer kærlighed, og vi producerer børn, og vi producerer arbejde, som vi får løn for i penge. For os er der ikke nogen forskel på de ting. Jeg er meget glad for fælles økonomi, fordi man så ikke har særlige privilegier i forhold til hinanden. Hvordan fordeler I husarbejdet? – Jeg tager mere vasketøj, end Johan gør. Han tager mere rengøring og oprydning, end jeg gør. Jeg har simpelthen ikke noget at klage over, det er fuldstændig lige og ikke noget,…

help