DÉCOUVRIRBIBLIOTHÈQUE
Presse Feminine
femina Denmark

femina Denmark

Uge 43 2020

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Pays:
Denmark
Langue:
Danish
Éditeur:
Aller Media A/S
Fréquence:
Weekly
Lire plus
J'ACHÈTE CE NUMÉRO
3,84 €(TVA Incluse)
JE M'ABONNE
99,71 €(TVA Incluse)
52 Numéros

dans ce numéro

1 min.
femina

Ansv. mediechef Dorthe Kandi, dorthe.kandi@aller.com Chefredaktør Isabella Hindkjær, isabella.hindkjaer@aller.com Redaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@aller.com Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@aller.com Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Sofie Tøttrup Rasmussen, sofie.rasmussen@aller.com Kulturredaktør Nina Ettrup, nina.ettrup@aller.com Velværeredaktør Julie Brandt, julie.brandt@aller.com Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@aller.com Journalistpraktikanter Amanda Stensgaard, amanda.stensgaard@aller.com Caroline Wilms, caroline.wilms@aller.com Emilie Søndergaard Christiansen, emilie.christiansen@aller.com Sofie Guldager, sofie.larsen@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@aller.com Modekoordinator Louise Amalie Rasmussen, louise.rasmussen@aller.com Modeassistenter Amalie Wolff, amaliewolff@aller.com Nicoline Wirenfeldt Kristensen, nicoline.wirenfeldt@aller.com Kreativ chef Susanne Dyrhauge, susanne.dyrhauge@aller.com Artdirectors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Mediegrafikerelev Nathalie Meyer, nathalie.meyer@aller.com Digital redaktør Rita G. Dam, rita.dam@aller.com Digitale journalister Freja Lyngbo, freja.lyngbo@aller.com Maria Brus, maria.brus@aller.com Mediesalg Salgschef Charlotte Juhl, charlotte.juhl@aller.com Client Director Anette Fich, anette.fich@aller.com Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com…

2 min.
i got the blues

SMUKT OG ENKELT Armbånd. Anni Lu 270 kr. INDERST INDE Min undertøjsskuffe trænger i den grad til en opdatering, og det her fine sæt bliver et af mine første køb. Bh, Change 300 kr. Trusser, Change,150 kr. STYR PÅ MAKEUPPEN Min makeup ligger i flere forskellige kasser og toiletpunge. Nu skal det, jeg bruger til hverdag, samles, så jeg har det lige ved hånden. Aiayu, 1.345 kr. 80 ERNE ER TILBAGE Jeg er født i 1983, så jeg var for ung til at kaste mig over Ball-sweatshirten, da den hittede første gang, men den er på ønskelisten til efteråret. Ball Original, 800 kr. NEMT Behagelig denimbuksedragt, som klart vil afhjælpe mine tøjkriser om morgenen. Mango, 599 kr. STYLEREN Jeg vil så gerne lære at lave lækre bølger i mit lange hår, og det kræver en ordentlig styler. Den her er perfekt, og der følger en…

6 min.
kultur

Susanne Bier instruerer Kidman og Grant STREAMING Susanne Bier har for længst slået sit navn fast som international instruktør. Først med ”The Night Manager” og siden Netflix-filmen ”Birdbox”. Nu er hun klar med HBO-serien ”The Undoing” med ingen ringere end Nicole Kidman og Hugh Grant i hovedrollerne. Nicole Kidman spiller psykologen Grace, der tilsyneladende har det perfekte liv: Succes på jobbet, en bog på vej, en mand, der elsker hende, og en søn på en af New Yorks bedste privatskoler. Men hele den perfekte verden ramler sammen i løbet af en enkelt nat, hvor et voldsomt dødsfald fører en række gruopvækkende afsløringer med sig. Grace må kæmpe for at samle stumperne og skabe et nyt liv for sin lille familie, samtidig med at hun må spørge sig selv, om hun har…

2 min.
56 lækre køb til dit efterår

AFSLAPPET CHIK Brændte farver, sort og denim. Gå efter sæsonens trends, og sammensæt med garderobeklassikere, som du sikkert allerede har i skabet. Pift dit outfit op med skæve accessories og en taske i en rolig farve. PRINTMIX Et mix af print kan skabe et forvirrende udtryk, hvis du ikke holder en gennemgående tone. Tænk derfor i farver og nuancer, før du sammensætter med dine yndlings-tern, -striber eller -blomster. Miks med et par grove støvler, eller ton dit outfit lidt ned med en sort taske og diskrete smykker. ENKLE OG RENE LINJER Lyse toner, bløde materialer og læder. Gå efter et udtryk, der er enkelt og med rene linjer. Sammensæt med råt tilbehør for at give dit outfit lidt mere kant. Tilføj et par klassiske accessories, eller supplér med en diskret farve. FARVEKOMPOSITION Der er masser af klare og…

4 min.
her er ni punkter, du kan tage hul på selv.

1. BODYFUL LIGE NU – OG HVER DAG ... Mindfulness og meditation er hånden på hjertet hverken særlig sjov eller humoristisk. Vi ved alle sammen, at man får det godt bagefter, men det er svært at tage sig sammen til, derfor bliver det heller ikke til noget. Bodyfulness åbner for livfuldhed i stedet, og det er noget, du gør samtidig med alt andet. Stop lige nu, og mærk din krop. Er der noget, der taler til dig? Den populære Eckart Tolle, som har skrevet bogen om at være i nuet, siger, at man skal være 50 procent i kroppen hele tiden. 2. GRIN IGEN Planlæg at lave noget, der får dig til at grine hver dag. Når vi griner, udvider vi vores lungekapacitet, mavemusklerne arbejder, og de indre organer får en rystetur. Der…

6 min.
hvor meget skal jeg ofre for at få et barn?

Kære Renée ”Jeg kan ikke forestille mig et liv uden børn. Da jeg mødte min kæreste, var jeg i gang med forberedelserne til at blive solomor, men det kom han jo heldigvis i vejen for.” Jeg skriver til dig, fordi jeg står et dumt sted i livet. Jeg er 39 år, og min kæreste og jeg prøver at få et barn. Han har meget dårlig sædkvalitet, så det er ikke lykkedes endnu. Vi er skrevet op til behandling i det offentlige, men ventetiden er lang. Vi har dog i mellemtiden købt hus i en anden del af landet og ryger således bagerst i køen på et nyt hospital. Alt imens tiden bare går, og jeg bliver mere og mere panisk. For jeg kan ikke forestille mig et liv uden børn. Da jeg…