탐색내 라이브러리
searchclose
shopping_cart_outlined
exit_to_app
category_outlined / 여성 라이프스타일
femina Denmarkfemina Denmark

femina Denmark

Uge 42 2019

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

국가:
Denmark
언어:
Danish
출판사:
Aller Media A/S
더 읽기keyboard_arrow_down
구독
₩127,257
52 발행호

이번 호 내용

access_time1
femina

Chefredaktør (ansvarsh.) Camilla Kjems, camilla.kjems@femina.dk Redaktionschef Dorthe Kandi, dorthe.kandi@femina.dk Artikelredaktør Dorte Mosbæk, dorte.mosbaek@femina.dk Moderedaktør Louise Amstrup, louise.amstrup@aller.com Shoppingredaktør Line Sekula, line.sekula@aller.com Stylingredaktør Christine Sonne-Schmidt, christine.sonne-schmidt@femina.dk Modeassistenter Christine Nygaard Lyngdorf, christine.nygaard@aller.com Victoria Callsen, victoria.callsen@aller.com Skønhedsredaktør Vibeke Nielsen, vibeke.nielsen@femina.dk Sundhedsredaktør Christina Bølling, christina.boelling@femina.dk Boligredaktør Mette B. Seerup, mette.seerup@aller.com Madredaktør Iben Rouw, iben.rouw@femina.dk Journalist Tine Bendixen, tine.bendixen@femina.dk Journalistpraktikanter Ditte Skrumsager, ditte.skrumsager@aller.com Kathrine Graa, kathrine.graa@aller.com Redaktionskoordinator Mie Gravesen, mie.gravesen@femina.dk Kreativ chef Kirsten Nielsen, kirsten.nielsen@aller.com Art directors Jesper Bjerg, jesper.bjerg@femina.dk Heidi Andreasen, heidi.andreasen@aller.com Trine Birk, trine.birk@aller.com Digitalchef Emilie Dahm Reimar, emilie.dahm@femina.dk Digitaljournalist Charlotte Hallbæck, charlotte.hallbaeck@aller.com Social media manager Lindi Winkel, lindi.winkel@aller.com(barsel) Nadia Laas Hansen, nadia.laas@aller.com(barselsvikar) Digitalassistenter Helle Rosenkrantz, helle.rosenkrantz@femina.dk Emma Rostgaard Jakobsen, emma.jakobsen@aller.com Mediesalg online Key account manager Klaus Egvad, klaus.egvad@aller.com Mediesalg print Salgschef Anders Tvede, anders.tvede@aller.com…

access_time2
stor krop – stor personlighed

"Jo større min krop er, des mindre føler jeg mig." Baf!!!! Føler du dig ligesom mig ramt lige i mellemgulvet? Udtalelsen er min fortolkning af essencen af den amerikanske forfatter Roxane Gays pointer i hendes nye bog "Sult". Bogen handler om at være tyk i en verden, hvor tynd er det ypperste statussymbol. Om – på trods af et elskværdigt hjerte og et beundret intellekt – at blive talt ned til udelukkende på grund af fordomme. Fordomme om, at en stor krop ikke kan indeholde et stort menneske. ”Jeg kender følelsen fra mig selv: Jo mere mine deller fylder, jo mindre fylder mit selvværd.” Åh, jeg bliver dårlig og ked og føler mig ramt på hele to måder. For det første kender jeg følelsen fra mig selv: Jo mere mine deller fylder,…

access_time1
mix & match

HVERDAGSFAVORIT Skjortekjole fra Arket, 790 kr. INVESTERING Den er helt i top (også prismæssigt), men jeg drømmer alligevel om denne praktiske taske fra Atp Atelier, hvis form, farve- og materialevalg gør, at den fungerer godt til et pænere outfit. Og så ved jeg, at en enkel taske aldrig går af mode, men kun bliver pænere med årene. Shopper, 3.400 kr. STRIBEVIS Kan man få for mange stribede bluser fra Nørgaard? Jeg kan ikke, og denne bolsjestribede sag vil gøre sig perfekt til et par chinos. Bluse fra Mads Nørgaard, 400 kr. MERE GRØNT Jeg vil finde inspiration til smagsoplevelser og ingredienskombinationer i denne lækre vegetarkogebog, så der kan komme mere grønt på spisebordet. Kogebog ”On Vegetables” fra Arket, 270 kr. 70’ERFØLELSE Ruskindsstøvler fra Gardenia, 1.899 kr. FARVESPLASH Et par farverige øreringe vil være prikken over i’et og tilføre mit look et…

access_time14
jeg har altid vidst, hvad der ville ske med mit liv

”Jeg går heller ikke ind til livet med en forventning om, at ting ikke er smertefulde.” Hun ringer, et kvarter efter hun skulle have været her, og undskylder meget, at jeg må vente på hende, men hun har det vildeste jetlag og har ikke sovet hele natten, fordi hun skulle være der for en ulykkelig veninde. Så snart hun ankommer, kan jeg mærke, at Aura Dione ikke tilhører kategorien ’almindelige mennesker’. Der er noget ekstraordinært over hende – en intensitet og et nærvær, der virker dragende og gør en nysgerrig. Selv katten viger ikke fra hende. – Jeg vil hellere tale om mine 20’ere. Det var dem, der formede mig mest, siger Aura Dione, da jeg beder hende om at fortælle om sin barndom med hippie-forældrene, der sejlede rundt med hende…

access_time6
kultur

Meryl Streep går efter pengene FILM Når Steven Soderbergh laver film med Meryl Streep til Netflix, må man sige, at streamingtjenesterne endegyldigt har slået Hollywood af banen! I ”The Laundromat” spiller Meryl Streep enken Ellen, der mister sin mand i et uheld på en turbåd og efterfølgende finder ud af, at hun er blevet snydt for den ventede forsikringssum. Det bliver startskuddet til afsløringen af alle tiders største finansskandale, The Panama Papers, hvor over 200.000 internationale tilfælde af skattesvig og offshore-kontrakter blev afsløret. Gary Oldman og Antonio Banderas spiller de to åleglatte advokater i firmaet Mossack Fonseca, hvorfra de mange dokumenter, der afslørede skandalen, blev lækket. Derudover er de vores guider gennem ikke alene filmen, men også finansverdenens mange skjulte og til tider lyssky forgreninger. Meryl Streeps næste rolle er i øvrigt…

access_time5
perfekte skævheder

HVEM Line Schelde, 30 år, blogger på merimeri.dk og PR Manager hos Momondo, sammen med kæresten Mads, 31 år, og datteren Nola, 1 år. H VA D Stuelejlighed på 104 m2. HVOR Vesterbro i København. Det var et helt andet hjem, der mødte Line og hendes kæreste, Mads, da de trådte ind i lejligheden på Vesterbro i København, efter at den var blevet slået sammen med nabolejligheden. Kvadratmeter var der nok af, men rumfordelingen var helt skæv, så der var stadig nok at tage fat på. – Lejligheden trængte virkelig til en kærlig hånd for at blive vores drømmehjem, men sådan en udfordring tager jeg heldigvis gerne. I virkeligheden tror jeg, at jeg ville kede mig, hvis jeg flyttede ind i en lejlighed, som ikke inviterede til nye projekter, siger Line, som bestemt ikke har haft grund…

help