femina Denmark Uge 42 2021

Femina er kærlighed til kvindeliv – og din ugentlige inspiration til et indholdsrigt liv med nærvær, fordybelse, personlig udvikling og æstetik. Din nydelsesfulde genvej til god mad, givende samtaler, lækker mode (du har råd til!) og et hyggeligt hjem med masser af hjerterum.

Country:
Denmark
Language:
Danish
Publisher:
Aller Media A/S
Frequency:
Weekly
$5.97
$205.55
52 Issues

in this issue

2 min
dine bryster, din krop – du bestemmer

“Vores krop er vores – uanset om vi vil blotte den eller dække den til” Kalenderen siger 2021, og jeg har en god og en dårlig nyhed. Den dårlige er, at vores samfund stadig forsøger at kontrollere, regulære og stilisere kvinders kroppe. Enten har vi for lidt tøj på – som når vi ikke må træne i et fitnesscenter iklædt sports-bh, ikke må amme på caféer, eller når 14(!)-årige piger ikke må komme i skole med bart maveskind af hensyn til drengenes koncentration. Eller også har vi for meget tøj på – som når et strandhåndboldhold får en bøde for at spille i shorts frem for bikinitrusser, og EU gør det lovligt for arbejdsgivere at fyre kvinder, der går med tørklæde. Kvindekroppen er (stadig) en kampplads, og vores kultur har til alle…

feminadn211021_article_006_01_01
1 min
fwmina denmark

ANSVH. MEDIECHEF Dorthe Kandi dorthe.kandi@aller.com CHEFREDAKTØR Isabella Hindkjær isabella.hindkjaer@aller.com REDAKTIONSCHEF Cecilie Rosfort-Nees cecilie.rosfort-nees@aller.com SUNDHEDSREDAKTØR Jo Brand jo.brand@aller.com BOLIGREDAKTØR Mette B. Seerup (barsel) mette.seerup@aller.com MADREDAKTØR Sofie Tøttrup Rasmussen (barsel) sofie.rasmussen@aller.com Christina Marcher Lundegaard christina.lundegaard@aller.com KULTURREDAKTØR Nina Ettrup nina.ettrup@aller.com VELVÆREREDAKTØR Julie Brandt julie.brandt@aller.com JOURNALISTER Tine Bendixen tine.bendixen@aller.com Katrine Rosenbæk katrine.rosenbaek@aller.com DIGITAL REDAKTØR Rita G. Dam rita.dam@aller.com REDAKTØR FOR SOCIALE MEDIER Maria Brus maria.brus@aller.com JOURNALISTPRAKTIKANTER Bonna Pedersen bonna.pedersen@aller.com Kristine Villadsen kristine.villadsen@aller.com Signe Bertram signe.bertram@aller.com REDAKTIONSKOORDINATOR Alberte Thomsen alberte.thomsen@aller.com MODEKOORDINATOR Louise Amalie Rasmussen louise.rasmussen@aller.com MODEASSISTENTER Josephine Maarschalk josephine.maarschalk@aller.com Pauline Søndergaard pauline.sondergaard@aller.com KREATIV CHEF Susanne Dyrhauge susanne.dyrhauge@aller.com ARTDIRECTORS Jesper Bjerg jesper.bjerg@aller.com Trine Thomassen Birk trine.birk@aller.com MEDIESALG Head of sales Charlotte Juhl charlotte.juhl@aller.com Client director Anette Fich anette.fich@aller.com Digital director Anders Ballegaard anders.ballegaard@aller.com…

2 min
et strejf af grønt

GÅR TIL ALT Enkelt, fint – og et smykke, der kan gå til alt. Haniel Jewelry, 2.900 kr. FORMER OG FARVER Smukke farver og former, som er enkle, gennemsigtige og finurlige med deres hvirvler. Hay, fra 229 kr. BASIC KØB Basis-garderoben skal være i orden, og så kan den altid suppleres med ekstraordinære, farverige styles. House of Dagmar, 1.799 kr. TÆND OP FOR HYGGEN Et lækkert duftlys, som pynter, skaber hygge og god duft i rummet. Vil passe smukt til stuen i sommerhuset. Byredo, 461 kr. PÅ MED STØVLERNE Ingen tvivl om, at Ganni mestrer støvledesign. Jeg drømmer om at investere i de her, som både er praktiske og smarte. Ganni, 2.899 kr. VARM OG PRAKTISK Komfortabel, men kan nemt tones op eller ned. Eksempelvis med nederdel eller et par trackpants. Selected Femme, 800 kr. PÅ REGNVEJRSDAGE Perfekt til sommerhusoutfittet, gåture, regnvejrsdage, og når hårdagen ikke ligefrem er den…

feminadn211021_article_010_01_01
14 min
“der er så mange mænd, der har sagt så meget lort gennem tiden. nu må det være vores tur”

Da Jennifer Vedsted Christiansen læste film- og medievidenskab på universitetet, sagde hendes forelæser, at de bedste historier altid handler om en drengs rejse hen imod at blive en mand. – Han sagde eksplicit, at den slags fortællinger er mere interessante med en mand i hovedrollen end med en kvinde. Og vi var 200 studerende, som sad og tog noter uden at løfte et øjenbryn, siger Jennifer med et rynket bryn, der afslører, at hun er blevet mere kritisk siden da. Men der er også gået 12 år. I dag kalder hun det ”fuldstændig vanvittigt” at tro, at en fortælling alene på grund af kønnet skulle have mere værdi. – Men det står jo soleklart, at hvis det er dén undervisning, man tilbyder på landets universiteter, så kommer der ikke flere spændende fortællinger. Og…

feminadn211021_article_012_01_01
1 min
blå bog

Jennifer Vedsted Christiansen (34) har instrueret både kortfilm og teaterforestillinger. Hun har en bachelor i film- og medievidenskab og blev i 2019 uddannet instruktør fra Den Danske Scenekunstskole. Hun står bag kunstnerduoen ”How to Kill a Dog” sammen med skuespiller Emma Sehested Høeg. Sammen har de lavet forestillingerne ”Pandoras æske” og ”Lolita for altid”. ”Lolita for altid” blev kåret som årets musikteater ved Årets Reumert 2021 og er netop valgt som byens bedste teaterforestilling af Berlingskes kulturguide. Forestillingen genopsættes på Revolver, Østerbro Teater, hvor den spilles fra 8. januar til 12. februar 2022. Privat bor Jennifer med sin mand og tre børn på Refshaleøen i København.…

6 min
femina kultur

STREAMING KAMPEN FOR ET BEDRE LIV I bogen ”Maid: Hard Work, Low Pay and a Mother's Will to Survive” fra 2019 fortæller Stephanie Land, hvordan hun efter at have forladt sin voldelige kæreste med deres lille datter under armen kæmpede for at finde fodfæste igen – en kamp, som ikke kun skulle kæmpes i forhold til eksen, men i høj grad også over for det amerikanske bureaukrati. Nu er hendes historie blevet til serien ”Maid”: Alex drømmer om at skrive og optræde, men hendes drømme bliver sat på standby, da hun forelsker sig i Sean og hurtigt bliver gravid med datteren Maddy. Efter endnu et raserianfald fra Sean, som lidt for ofte får en tår over tørsten, flygter hun fra den trailerpark, de bor i, sammen med Maddy og nærmest ingen penge…

feminadn211021_article_020_01_01